يکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ ,14 August 2022
غذا و کشاورزی
اقلیم کردستان عراق جشن های نوروزی را لغو کرد
حکومت اقلیم کردستان عراق امروز (چهارشنبه) در اقدامی پیشگیرانه با هدف جلوگیری از انتشار ویروس کرونا همه جشن های نوروزی آینده را لغو کرد.
مردم نگران استفاده از محصولات غذایی «تراریخته» نباشند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت:مردم درباره مصرف مواد غذایی تراریخته نگران نباشند؛ چراکه تاکنون شواهدی مبنی بر اینکه ممکن است این محصولات سلامت مردم را به خطر بیندازد وجود ندارد.
مردم در روزهای آلودگی هوا «شیر» و «سیب» مصرف کنند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: مردم برای مقابله با ضررهای ناشی ازآلاینده‌های هوا میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کرده و مصرف سیب و یک لیوان شیر را در برنامه روزانه خود داشته باشند.
چرا «املت» گران شد؟
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان گفت: دلیل افزایش قیمت محصولاتی مانند تخم‌مرغ و گوجه فرنگی فصلی بوده و ارتباطی به افزایش قیمت بنزین ندارد.
صادرات ۳۱۵ میلیون دلار محصولات کشاورزی و غذایی ایران به اوراسیا
مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: سال گذشته ۴۰۵ هزار تن محصولات کشاورزی و غذایی به ارزش ۳۱۵ میلیون دلار، از ایران به اتحادیه اوراسیا صادر شده است.
 
 
روز :  
ماه :  
سال :  
شلیک به قلب خودکفایی شکر
۱۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۳
 
در حالی که کشور در تولید شکر به مرز خودکفایی رسیده بود، برخی بی‌تدبیری‌ها و عدم حمایت از کشاورزان موجب شد امسال کشاورزان چغندر نکارند.
 
بسته بندی طلای سبز در انحصار کشور ترکیه
۱۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۲
 
نماینده مردم رفسنجان گفت: در ترکیه به دلیل حمایت‌هایی که از کشاورزان خود به عمل می‌آورد، ارزش افزوده‌ای که از محل بسته‌بندی پسته ایرانی کسب می‌کنند بیش از کل درآمد صادرات پسته ماست.
 
۱۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۷
 
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: مالزی برای واردات محصولات لبنی ایران موافقت کرد.
 
ایران و ژاپن در زمینه دامپزشکی توافقنامه همکاری امضا می کنند
۱۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۶
 
رئیس سازمان دامپزشکی ایران و رئیس دامپزشکی ژاپن در حاشیه اجلاس منطقه ای oie در شهر سندایی کشور ژاپن با یکدیگر دیدار و ضمن بررسی وضعیت بیماری ها در منطقه دو طرف بر بهبود روند گزارش دهی بیماری ها تاکید کردند.
 
گندزدای زیستی تولید شد
۱۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۵
 
محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید گندزدا یا ضد عفونی کننده ای شدند که قدرت از بین برندگی بوی نامطبوع، میکروب و باکتری های مواد غذایی، البسه، سطوح دارد.
 
«اصلاح نژاد ماهی قزل‌آلا» در کشور به زودی به بهره‌برداری می‌رسد
۱۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۳
 
موسسه تحقیقات شیلاتی در پاسخ به منتقدانی که میگویند چرا اصلاح تخم ماهی چشم زده در کشور15 سال معطل مانده است، اعلام کرد:امید می‌رود طرح ملی «اصلاح نژاد ماهی قزل‌آلا»با تامین اعتبارات مورد نیاز و مشارکت جدی بخش خصوصی و سازمان شیلات ایران، به زودی به بهره‌برداری برسد.
 
ایران تا سال ۲۰۲۸ همچنان واردکننده گوشت خواهد بود
۱۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۲
 
بر اساس برآوردهایOECD، پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۸، صادرات ماهی و غذاهای دریایی به ۱۳۹هزار تن، صادرات گوشت به ۸۲ هزار تن، صادرات گوشت مرغ به ۷۵ هزار تن و صادرات پنیر به ۶۸ هزار تن برسد.
 
بازار تن ماهی ۶۰ درصد کوچک شد
۱۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۱
 
عضو هیأت مدیره سندیکای صنایع کنسرو ایران گفت: از ابتدای امسال تاکنون به دلیل افزایش قیمت کنسرو تن ماهی، فروش اغلب کارخانه های تولیدی ۶۰ درصد کاهش یافت و همین امر به تعطیلی برخی کارخانه ها منجر شده است.
 
افزایش شدید "سکته‌‌های قلبی" با مصرف "نوشابه‌های گازدار قندی و بدون قند"
۱۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۰
 
نتایج نشان می‌دهد ۹.۳درصد از افرادی که در روز یک لیوان نوشابه گازدار قندی و بدون قند نوشیده‌اند در طول مطالعه جان خود را از دست داده‌اند! و افزایش خطر "سکته‌‌های قلبی" با مصرف "نوشابه‌های گازدار قندی و بدون قند" رابطه مستقیمی دارد.
 
دستور رئیس جمهور برای کاهش قیمت سبوس
۱۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۹
 
بعد از چند هفته کش و قوس و اختلاف نظر میان وزیر جهادکشاورزی و وزارت صنعت، با دستور رئیس جمهو​ر، قیمت سبوس با تایید نظر وزارت جهاد کشاورزی کاهش یافت و قیمت جدید پس از طی فرآیندی در ستاد تنظیم بازار، ابلاغ خواهد شد.
 
تعرفه واردات چای به ۵ درصد کاهش یافت
۱۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۸
 
یک مقام مسئول در وزارت صمت از کاهش تعرفه واردات چای از ٢٠ به ۵ درصد خبر داد و گفت: به دلیل لغو پرداخت ارز ۴٢٠٠ تومانی به چای، تعرفه واردات کاهش یافته تا از افزایش قیمت جلوگیری شود.
 
"نان سفید" توزیعی در سطح کشور چطور باعث انواع بیماری‌ها در ایران شده است؟!
۱۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۵
 
"نان کامل سالم" نانی است که از آرد سبوس‌دار فاقد هرگونه افزودنی (از جمله اسید فئولیک) تهیه شده باشد اما در حال حاضر "سبوس" که بخش اصلی و مغذی گندم و آرد کامل است به‌جای اینکه به مصرف انسانی برسد، خوراک گاو و گوسفندان می‌شود!
 
توسعه همکاری ایران با کشورهای آلمان و اسپانیا در زمینه انتقال دانش فنّی تولید بذر
۱۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۳
 
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: سیاست وزارت جهاد کشاورزی در زمینه تامین بذور، توسعه همکاری با کشورها از جمله آلمان و اسپانیا به منظور انتقال دانش فنّی تولید بذر به ایران است.
 
ماجرای ذرت‌های آلوده چیست؟
۱۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۲
 
مرداد ماه امسال، یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ماجرای واردات ذرت‌های آلوده را دوباره داغ کرد. داستانی که از اواخر سال ۱۳۹۶ آغاز شده و بعد از حدود یک سال و نیم، هنوز به پایان نرسیده است.
 
مبادله دارو‌های دامی تولید شده در ایران و سوریه
۱۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۱
 
مبادله دارو‌های دامی تولیدشده در ایران و سوریه در دیدار دامپزشکان ایران و سوریه بررسی شد.
 
واردات برنج‌ آلوده از اروگوئه‌
۱۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۰
 
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان با تاکید بر اینکه با توجه به حساسیت‌های ایجاد شده در مورد تعیین تکلیف حدود ۵۰۰ تن برنج اروگوئه‌ای وارد شده به استان، تابع تصمیمات مسئولان کشوری هستیم، گفت: فعلا اجازه توزیع این برنج‌ها را در استان نداریم.
 
هشدار نسبت به مصرف نوشابه در ایران
۱۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۹
 
سرپرست واحد آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه ای وصنایع غذایی کشور با اشاره به عوارض خطرناک مصرف نوشابه‌های گازدار،‌گفت: نوشیدنی های کافئین دار موجب بروز اضطراب، فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب و بالا رفتن مقدار کلسترول خون می‌شوند، ویتامین‌ها و مواد معدنی را می‌سوزانند و موجب مشکلات بارداری ...
 
بخش عمده‌ای از واردات کشور محصولات تراریخته است
۱۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۶
 
رئیس سازمان محیط زیست با اینکه اکنون بخش عمده‌ای از واردات کشور محصولات تراریخته است، گفت: برآورد شده که امسال ۱۲ میلیارد دلار مواد غذایی وارد کشور شود که از این میزان حداقل ۷ میلیارد دلار آن برای محصولات تراریخته هزینه خواهد شد.
 
قشر متوسط توان خرید تن ماهی ۱۸ هزار تومانی را ندارد
۱۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۷
 
عضو انجمن صنایع کنسرو ایران گفت:تن ماهی در سبد غذایی اقشار متوسط ،ضعیف و دانشجویان قرار داشت اما این اقشار اکنون توان پرداخت تن ۱۴ تا ۱۸ هزار تومانی را ندارد ضمن آنکه امکان دارد در آینده به دلیل بالا رفتن هزینه‌های تمام شده باز هم قیمت‌ها بیش از این افزایش پیدا کند.
 
اصلاح نژاد برای تولید تخم چشم زده بر عهده بخش خصوصی است
۱۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۵
 
رئیس موسسه تحقیقات کشور گفت: موسسه فاز اول حرکت به سوی خودکفایی تولید تخم چشم زده یعنی تولید ماهیان قزل آلای عاری از بیماری را انجام داده و فاز دوم که مربوط به اصلاح نژاد برای تولید تخم چشم زده است بر اساس دستورالعمل معاونت علمی و فرهنگی رئیس جمهور بر عهده بخش خصوصی است.