چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ ,28 September 2022
غذا و کشاورزی
اقلیم کردستان عراق جشن های نوروزی را لغو کرد
حکومت اقلیم کردستان عراق امروز (چهارشنبه) در اقدامی پیشگیرانه با هدف جلوگیری از انتشار ویروس کرونا همه جشن های نوروزی آینده را لغو کرد.
مردم نگران استفاده از محصولات غذایی «تراریخته» نباشند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت:مردم درباره مصرف مواد غذایی تراریخته نگران نباشند؛ چراکه تاکنون شواهدی مبنی بر اینکه ممکن است این محصولات سلامت مردم را به خطر بیندازد وجود ندارد.
مردم در روزهای آلودگی هوا «شیر» و «سیب» مصرف کنند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: مردم برای مقابله با ضررهای ناشی ازآلاینده‌های هوا میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کرده و مصرف سیب و یک لیوان شیر را در برنامه روزانه خود داشته باشند.
چرا «املت» گران شد؟
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان گفت: دلیل افزایش قیمت محصولاتی مانند تخم‌مرغ و گوجه فرنگی فصلی بوده و ارتباطی به افزایش قیمت بنزین ندارد.
صادرات ۳۱۵ میلیون دلار محصولات کشاورزی و غذایی ایران به اوراسیا
مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: سال گذشته ۴۰۵ هزار تن محصولات کشاورزی و غذایی به ارزش ۳۱۵ میلیون دلار، از ایران به اتحادیه اوراسیا صادر شده است.
 
 
روز :  
ماه :  
سال :  
ایزومر ترانس روغن‌های خوراکی به کمتر از ۲ درصد رسیده است
۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۵
 
مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: ایزومر ترانس روغن‌های خوراکی در اوایل دهه ۸۰ تا حدود ۵۸ درصد بود و میزان اسیدهای چرب ترانس و اشباع روغن‌ها در سطح بالایی قرار داشت اما با اقدامات صورت گرفته در یک دهه گذشته، میزان این ماده به کمتر از ۲ درصد رسیده است.
 
تبلیغ این نوشابه ها در رسانه مجاز نیست
۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۱
 
دقت بفرمائید از یک طرف مثلا کمپین فشار خون در کشور راه می افتد و از طرف دیگر تبلیغاتی از "نوشابه های طعم دار و گاز دار" را در رسانه می بینیم!
 
فهرست جدید کالاهای آسیب رسان سلامت اعلام شد
۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۶
 
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فهرست کالاهای آسیب رسان سلامت در سال ۹۸ را اعلام کرد.
 
مانع مهم تجارت محصولات دامی بین ایران و چین برطرف شد
۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۳۰
 
تفاهم نامه بهداشتی و قرنطینه دامی که به تازگی میان ایران و چین به امضا رسیده بودند در آستانه عملیاتی شدن است.
 
افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت برنج تازه داخلی نسبت به سال گذشته
۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۲۹
 
دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج داخلی گفت: قیمت برنج تازه تولید داخلی مردادماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته به دلیل افزایش هزینه های تولید بین ۶۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.
 
استفاده از شربت ذرت به‌جای شکر در کچاپ گوجه فرنگی
۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۲۷
 
نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد استفاده از شربت ذرت با فروکتوز بالا به جای شکر بر ویژگی‌های کیفی و حسی کچاپ گوجه‌فرنگی تاثیر مثبتی دارد.
 
ورود سازمان غذا و دارو به ماجرای تولید بستنی توسط شرکت شامپوسازی
۲۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۲
 
مدیر کل فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو به خبر تولید بستنی توسط شرکت شامپوسازی واکنش نشان داد.
 
۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۱
 
دبیر مجمع تولیدکنندگان کلسیم فسفات گفت: در حال حاضر وفور واردات محصول نهایی دی کلسیم فسفات و مونو کلسیم فسفات با ارز ۴۲۰۰ تومانی، تولیدکنندگان داخلی این مکمل ها پس از گذشت ۳۵ سال فعالیت، زمین گیر شدند.
 
سم موجود در محموله ذرت وارداتی از برزیل بسیار خطرناک بود
۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۲
 
رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: میزان سم محموله ذرت ۱۲۰ هزار تنی وارداتی از برزیل بالاتر از حد استاندارد و برای انسان خطرناک است.
 
صادرات شکلات به بیش از یک میلیارد دلار می‌رسد
۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۱
 
مغازه‌ای گفت: در صورت تامین مواد اولیه توان ارز آوری از طریق صادرات شکلات به یک تا یک و نیم میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.
 
واردات برنج ۲۰ درصد رشد کرد
۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۰
 
کشاورز گفت: ۸۰۰ هزار تن برنج تا ۵ مرداد وارد کشور شده که این میزان واردات نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد رشد داشته است.
 
ترانزیت ۶۰هزار دام زنده ترکیه‌ای به قطر از خاک ایران
۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۶
 
مدیر گمرک بازرگان از ترانزیت ۶۰هزار رأس دام زنده ترکیه‌ای به قطر خبر داد و گفت: فاز اول توسعه پایانه مرزی بازرگان به اتمام رسید.
 
خراش فست‌فودها روی سلامت جسم و روح
۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۵
 
نیاز به غذا و انرژی، یکی از اساسی‌ترین نیازهای بشر است که بایستی پاسخی درخور برای آن فراهم کرد اما امروزه با گسترش غذاهای آماده و فست فود، رفع این نیاز اساسی با مشکلاتی روبرو شده است. محققان دراین‌باره تحقیقی را انجام داده‌اند که بار دیگر، تأثیرات منفی این غذاهای مدرن را بررسی می‌کند.
 
اعلام اسامی ۹ قلم محصول غذایی غیر مجاز و جعلی
۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۹
 
اداره کل فراورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو اسامی ۹ قلم خوراکی فاقد مجوز و یا پروانه ساخت جعلی را منتشر کرد.
 
حداقل و حداکثر قیمت شکر اعلام شد
۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۸
 
حداقل و حداکثر قیمت مجاز عرضه شکر در بازار اعلام شد.
 
آمادگی کامل موسسه رازی برای مقابله با بیماری نیوکاسل
۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۶
 
مدیر تحقیق و تولید فراورده‌های بیولوژیک طیور موسسه رازی گفت: 100 میلیون دز واکسن نیوکاسل مقاوم به گرما به شکل 250 و 500 دزی به سفارش سازمان دامپزشکی کشور در موسسه رازی تولید و در طی ماه‌های آینده برای پیشگیری و کنترل بیماری نیوکاسل در پرنده‌های روستایی و مرغان محلی به عنوان مخازن بیماری، در اختیار همکاران ...
 
افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت برنج از شالیزار تا بازار
۱۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۴
 
رئیس نظام صنفی کشاورزی استان گلستان گفت: همان برنجی که در بازار با قیمت بالای ۲۰ هزار تومان عرضه شد از کشاورز هر کیلو ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان خریداری شده بود.
 
زیره سیاه بعد از زعفران عامل برنده کشور است
۱۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۳
 
دبير اجرائي گياهان دارويي وزارت جهاد كشاورزي گفت: بعد از زعفران زیره سیاه عامل برنده کشور است.
 
داستان انبار کردن سیاه‌دانه برای فروش به قیمت دلخواه
۱۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۲
 
حدود دو ماه از برداشت سیاه دانه در گلستان می‌گذرد و کشاورزان با تصور فروش با قیمت‌های بالاتر، محصول خود را در انبارهایشان نگهداری می‌کنند. روش نگهداری که غیر استاندارد بوده و خطر از بین رفتن محصول را به دنبال دارد.
 
واردات کره در ۳ ماه نخست سال‌جاری بیش از ۱۲ ماهه سال گذشته
۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۰
 
بر اساس اعلام اتاق بازرگانی ایران، کره جزو ۵ محصول عمده وارداتی در بهار سال‌جاری بوده است. واردات کره با ارز ۴۲۰۰ تومانی و امکان صادرات آن با نرخ ارز آزاد یکی از دلایل افزایش بی‌قاعده واردات کره عنوان می‌شود. واردات کره در حالی رشد نجومی داشته است که به گفته کارشناسان ایران با تولید بیش از ۱۰ میلیون ...