سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ ,24 May 2022
غذا و کشاورزی
اقلیم کردستان عراق جشن های نوروزی را لغو کرد
حکومت اقلیم کردستان عراق امروز (چهارشنبه) در اقدامی پیشگیرانه با هدف جلوگیری از انتشار ویروس کرونا همه جشن های نوروزی آینده را لغو کرد.
مردم نگران استفاده از محصولات غذایی «تراریخته» نباشند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت:مردم درباره مصرف مواد غذایی تراریخته نگران نباشند؛ چراکه تاکنون شواهدی مبنی بر اینکه ممکن است این محصولات سلامت مردم را به خطر بیندازد وجود ندارد.
مردم در روزهای آلودگی هوا «شیر» و «سیب» مصرف کنند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: مردم برای مقابله با ضررهای ناشی ازآلاینده‌های هوا میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کرده و مصرف سیب و یک لیوان شیر را در برنامه روزانه خود داشته باشند.
چرا «املت» گران شد؟
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان گفت: دلیل افزایش قیمت محصولاتی مانند تخم‌مرغ و گوجه فرنگی فصلی بوده و ارتباطی به افزایش قیمت بنزین ندارد.
صادرات ۳۱۵ میلیون دلار محصولات کشاورزی و غذایی ایران به اوراسیا
مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: سال گذشته ۴۰۵ هزار تن محصولات کشاورزی و غذایی به ارزش ۳۱۵ میلیون دلار، از ایران به اتحادیه اوراسیا صادر شده است.
 
 
روز :  
ماه :  
سال :  
ماجرای استفاده از آبزیان حرام‌گوشت در کنسرو‌ها و رستوران‌ها؛ از شایعه تا واقعیت
۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۴
 
اخیراً در فضای مجازی فیلمی منتشر شده که نشان می‌دهد آبزیان حرام‌گوشت در بازار به فروش می‌رسند و سر از کنسرو‌ها و رستوران‌ها در می‌آورند.
 
گران فروشی لبنیات زیر سایه سکوت سازمان حمایت
۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۳
 
درحالی که قیمت لبنیات تغییر نکرده و نرخ مصوبی به صنایع ابلاغ نشده است برخی از صنایع لبنی به صورت خود سرانه اقدام به افزایش قیمت فرآورده‌های لبنی کرده اند درحالی که نرخ این محصولات در خرداد ماه افزایش یافته بود.
 
۴۰۰ میلیارد تومان پول بیت المال در ماجرای ذرت های آلوده هدر رفت
۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۰
 
آنچه در ماجرای ذرت های آلوده دیده نشد موضوع هدر رفت منابع عمومی بود به طوری که ۱۹۵ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان، ارزش این محموله است که بر اساس برآورد انجام شده مجلس، برای امحای آن باید ۲۰۰ میلیارد تومان نیز هزینه کرد.
 
مخالفت سازمان محیط زیست برای توسعه پرورش ماهی تیلاپیلا
۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۹
 
مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: برای توسعه پرورش ماهی تیلاپیلا سازمان محیط زیست تاکنون به استعلام نظام مهندسی برای صدور پروانه پاسخ مثبت نداده‌اند.
 
درج غیرواقعی تاریخ تولید روی تخم‌مرغ
۱۷ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۱
 
درج غیرواقعی تاریخ تولید بر روی محصولات غذایی مساله‌ای است که سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد؛ خواه با هدف کلاهبرداری انجام شده باشد خواه به اشتباه.
 
۱۴۰ هزار تن ذرت‌ دپو شده در گمرگ آلوده به آفلاتوکسین است
۱۷ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۰۷
 
نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان این که ۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده دپو شده در گمرک بندر اما آلوده به قارچ سمی آفلاتوکسین است گفت: عده ای از مسئولان درباره موضوع واردات ذرت های آلوده قصور کرده اند.
 
ضرورت توجه شهروندان به چراغ راهنمای محصولات غذایی
۱۶ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۷
 
ضرورت توجه شهروندان به نشانگرهای رنگی برچسب شده روی بسته‌بندی محصولات غذایی به عنوان چراغ راهنما ،مهم‌ترین توصیه کارشناسان صنایع غذایی و مسئولان دستگاه‌های نظارتی مازندران است.
 
بحران‌سازی برای صنعت مرغداری به سبک وزارت جهادکشاورزی
۱۶ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۴
 
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور از برنامه جهادکشاورزی برای افزایش سن حذف گله‌های مادر خبر داد، برنامه‌ای که در صورت اجرا می‌تواند بار دیگر توازن بین عرضه و تقاضا در بازار را برهم زند و نوسانات قیمت مرغ را به دنبال داشته باشد.
 
ضریب امنیت غذایی کشور به ۸۷ درصد رسید
۱۶ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۲
 
معاون فنی و اجرایی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت : با اقدامات انجام شده در دولت یازدهم، ضریب امنیت غذایی کشور اکنون به ۸۷ درصد رسیده است .
 
افزایش 116 درصدی واردات برنج و 207 درصدی واردات روغن خام
۱۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۸
 
میزان واردات برنج و روغن خام توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران در 5 ماه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 116 و 207 درصد به لحاظ وزنی افزایش یافت.
 
احتمال تخصیص ارز نیمایی برای واردات گندم
۱۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۷
 
کاهش 3 میلیون تنی تحویل گندم به مراکز خرید،‌ دولت را وادار به تصمیم برای واردات کرده است، گندمی که قیمت هر کیلوگرم از آن حداقل 500 تا 700 تومان بالاتر از قیمت خرید تضمینی تعیین شده برای گندم داخلی در سال زراعی جاری است!
 
زنان باردار ماهی شوریده مصرف نکنند
۱۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۶
 
رییس مرکز تحقیقات تغذیه و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: به زنان باردار توصیه می‌شود که از مصرف ماهی‌های مشکوک به میزان بالا و تجمیع جیوه به‌ویژه شوریده خودداری کنند.
 
برنج‌های آلوده از گمرک ترخیص نمی‌شوند
۱۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۵
 
مدیرکل نظارت بر فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت گفت: هیچ نوع برنج آلوده به سموم از جمله سم آرسنیک از گمرک ترخیص نشده است، تخلف قاطی کردن برنج داخلی با خارجی نیز در برنج های بسته بندی برند که تحت نظارت وزارت بهداشت است، وجود ندارد.
 
مجوز عجیب ۲ وزارتخانه برای آزادسازی صادرات برنج خوزستان
۱۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۳
 
درحالی که کشت برنج تنها در استان های شمالی کشور مجاز و در سایر استانها ممنوع است، صنعت، معدن و تجارت بنا به درخواست وزارت جهاد کشاورزی، مجوز صادارات شلتوک برنج خوزستان را صادر کرد.
 
جداسازی ذرت‌های آلوده از کالاهای اساسی در‌ بندر امام
۱۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۲
 
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: انبارهایی که ذرت‌های آلوده در آن نگهداری می‌شود با انبار سایر کالاهای اساسی مجزا است و همه اصول بهداشتی برای رعایت امنیت غذایی مردم انجام شده است.
 
دامپینگ دلالان بین‌المللی عامل کاهش قیمت زعفران
۱۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۱
 
رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان اینکه دامپینگ دلالان بین‌المللی عامل کاهش قیمت زعفران در سال جاری است، جزئیات خریدحمایتی زعفران امسال را تشریح کرد.
 
ناخرسندی از کاهش قیمت‌ها در بازار
۱۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۹
 
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران کشور با اشاره به فشار مافیای واردات بر تولید داخلی، گفت: واردکنندگان از اینکه قیمت گوشت کاهش یافته ناخرسند هستند.
 
واکنش استاندارد، گمرک و وزارت کشاورزی به شایعات ورود ذرت آلوده
۱۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۸
 
سازمان ملی استاندارد ایران، گمرک و وزارت کشاورزی در بیانیه مشترکی درباره شایعاتی مبنی بر ورود ذرت‌های آلوده به کشور، توضیح دادند.
 
۱۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۶
 
مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان اظهار داشت: در تعیین تکلیف صورت گرفته دو راهکار وجود دارد، یک آن که ذرت آلوده به کشور دیگری صادر یا کل محموله منهدم شود. در حال حاضر زمان قانونی برای فرآیند انهدام طی شده (حتی محموله در زمره کالاهای متروکه قرار گرفته) است. لذا امیدواریم اگر صاحب کالا نتوانست مشتری برای ...
 
ورود ذرت آلوده به بازار کذب است
۱۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۴
 
وزارت بهداشت ورود ذرت آلوده به بازار را تکذیب کرد.