چهارشنبه ۱۵ تير ۱۴۰۱ ,6 July 2022
غذا و کشاورزی
اقلیم کردستان عراق جشن های نوروزی را لغو کرد
حکومت اقلیم کردستان عراق امروز (چهارشنبه) در اقدامی پیشگیرانه با هدف جلوگیری از انتشار ویروس کرونا همه جشن های نوروزی آینده را لغو کرد.
مردم نگران استفاده از محصولات غذایی «تراریخته» نباشند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت:مردم درباره مصرف مواد غذایی تراریخته نگران نباشند؛ چراکه تاکنون شواهدی مبنی بر اینکه ممکن است این محصولات سلامت مردم را به خطر بیندازد وجود ندارد.
مردم در روزهای آلودگی هوا «شیر» و «سیب» مصرف کنند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: مردم برای مقابله با ضررهای ناشی ازآلاینده‌های هوا میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کرده و مصرف سیب و یک لیوان شیر را در برنامه روزانه خود داشته باشند.
چرا «املت» گران شد؟
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان گفت: دلیل افزایش قیمت محصولاتی مانند تخم‌مرغ و گوجه فرنگی فصلی بوده و ارتباطی به افزایش قیمت بنزین ندارد.
صادرات ۳۱۵ میلیون دلار محصولات کشاورزی و غذایی ایران به اوراسیا
مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: سال گذشته ۴۰۵ هزار تن محصولات کشاورزی و غذایی به ارزش ۳۱۵ میلیون دلار، از ایران به اتحادیه اوراسیا صادر شده است.
 
 
روز :  
ماه :  
سال :  
شکایت مالک ذرت‌های آلوده به دیوان عدالت اداری
۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۶
 
معاون سازمان ملی استاندار گفت: مالک این محموله اعلام کرد که یک تیم از اوکراین آمده و این محموله را اصطلاحا درمان کرده است. سپس اظهار داشت که می‌خواهد از این ذرت‌ها برای الکل‌سازی و چسب استفاده کند اما چون پس از ترخیص امکان رهگیری برای ما وجود نداشت از ورود آن جلوگیری کردیم.
 
آمار عجیب از مصرف گوشت محروم‌ترین خانوارهای ایرانی؛ ۱کیلو در ۳۶۵ روز!
۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۵
 
براساس اطلاعات بودجه خانوار مرکز آمار ایران، هر خانوار ایرانی در سال ۹۷ به طور متوسط ۲۴ کیلوگرم گوشت دام مصرف کرده، این در حالی است که متوسط مصرف خانوارهای محروم تنها یک کیلوگرم در سال تخمین زده شده است.
 
قرارداد کشاورزان با کارخانجات شکر امسال ۳۰ درصد کاهش یافت
۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۴
 
دبیر انجمن صنایع قند و شکر کشور با انتقاد از ارائه آمار غلط در حوزه تولید چغندر قند و شکر از سوی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی گفت: این آمار باعث نوسان شدید در بازار و نابسامانی آن می شود.
 
ماکارونی نخورید، سکته می‌کنید!
۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۳
 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد ماکارونی، لازانیا و خوراکی‌های مشابه آن را بسیار محتمل بروز گرفتگی در اندام‎ها و همچنین انواع سکته دانست.
 
برداشت و استحصال زعفران تا سال آینده کاملا مکانیزه می‌شود
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۲
 
مشاور وزیر جهادکشاورزی از تمام مکانیزه شدن برداشت و استحصال گل زعفران تا سال آینده خبر داد و گفت: همچنین در سال آینده هلدینگ بزرگ زعفران در کشور نیز راه اندازی می‌شود.
 
حتی یک کیلوگرم ذرت آلوده ترخیص و وارد کشور نشده است
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۰
 
قائم مقام معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تاکنون حتی یک کیلوگرم ذرت آلوده ترخیص و وارد کشور نشده و نخواهد شد.
 
هشدار نماینده تهران برای احتمال تشدید خطر ناامنی غذایی در کشور
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۸
 
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه در شرایط رکود و تورم، حمایت دولت از تولیدکنندگان مواد غذایی و مردم کاهش یافته، گفت: براساس مطالعات صورت گرفته، افزایش یک درصدی نرخ تورم و بیکاری باعث افزایش نیم درصدی ناامنی غذایی می‌شود.
 
«آجیل» ایران یتیم شد
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۷
 
نوشتن از مرگ دشوار است؛ به خصوص مرگ کسانی که احساس می‌کنیم به این زودی‌ها دنیا را ترک نمی‌کنند. روز گذشته خبر درگذشت جلیل تواضع را که شنیدم، در عین ناباوری خاطره آن روز در ذهنم نقش بست. همان روز که برای انجام یک مصاحبه به دیدن ایشان در دفتر مرکزی آجیل و خشکبار تواضع رفتم. فروشگاه تواضع زیر پل پارک وی ...
 
وزیر بهداشت: اجازه ورود ذرت‌های آلوده را نداده‌ایم
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۱۷
 
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خبرهای مطرح شده در مورد ذرت‌های آلوده دروغ محض است، چرا که اجازه ورود ذرت‌های آلوده را به هیچ سیستم و چرخه‌ای نداده‌ایم.
 
سکوت مسئولان در برابر خروج بی‌رویه زعفران به کشور افغانستان
۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۵
 
یک عضو شورای ملی زعفران گفت: زعفران کشور از مبادی رسمی و غیررسمی در حال سرازیر شدن به کشور افغانستان است. این کشور با صادرات زغفران ایرانی با برند افغان در حال افزایش سهم خود از کشورهای مقصد صادراتی ما است.
 
ماجرای استفاده از آبزیان حرام‌گوشت در کنسرو‌ها و رستوران‌ها؛ از شایعه تا واقعیت
۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۴
 
اخیراً در فضای مجازی فیلمی منتشر شده که نشان می‌دهد آبزیان حرام‌گوشت در بازار به فروش می‌رسند و سر از کنسرو‌ها و رستوران‌ها در می‌آورند.
 
گران فروشی لبنیات زیر سایه سکوت سازمان حمایت
۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۳
 
درحالی که قیمت لبنیات تغییر نکرده و نرخ مصوبی به صنایع ابلاغ نشده است برخی از صنایع لبنی به صورت خود سرانه اقدام به افزایش قیمت فرآورده‌های لبنی کرده اند درحالی که نرخ این محصولات در خرداد ماه افزایش یافته بود.
 
۴۰۰ میلیارد تومان پول بیت المال در ماجرای ذرت های آلوده هدر رفت
۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۰
 
آنچه در ماجرای ذرت های آلوده دیده نشد موضوع هدر رفت منابع عمومی بود به طوری که ۱۹۵ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان، ارزش این محموله است که بر اساس برآورد انجام شده مجلس، برای امحای آن باید ۲۰۰ میلیارد تومان نیز هزینه کرد.
 
مخالفت سازمان محیط زیست برای توسعه پرورش ماهی تیلاپیلا
۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۹
 
مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: برای توسعه پرورش ماهی تیلاپیلا سازمان محیط زیست تاکنون به استعلام نظام مهندسی برای صدور پروانه پاسخ مثبت نداده‌اند.
 
درج غیرواقعی تاریخ تولید روی تخم‌مرغ
۱۷ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۱
 
درج غیرواقعی تاریخ تولید بر روی محصولات غذایی مساله‌ای است که سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد؛ خواه با هدف کلاهبرداری انجام شده باشد خواه به اشتباه.
 
۱۴۰ هزار تن ذرت‌ دپو شده در گمرگ آلوده به آفلاتوکسین است
۱۷ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۰۷
 
نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان این که ۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده دپو شده در گمرک بندر اما آلوده به قارچ سمی آفلاتوکسین است گفت: عده ای از مسئولان درباره موضوع واردات ذرت های آلوده قصور کرده اند.
 
ضرورت توجه شهروندان به چراغ راهنمای محصولات غذایی
۱۶ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۷
 
ضرورت توجه شهروندان به نشانگرهای رنگی برچسب شده روی بسته‌بندی محصولات غذایی به عنوان چراغ راهنما ،مهم‌ترین توصیه کارشناسان صنایع غذایی و مسئولان دستگاه‌های نظارتی مازندران است.
 
بحران‌سازی برای صنعت مرغداری به سبک وزارت جهادکشاورزی
۱۶ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۴
 
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور از برنامه جهادکشاورزی برای افزایش سن حذف گله‌های مادر خبر داد، برنامه‌ای که در صورت اجرا می‌تواند بار دیگر توازن بین عرضه و تقاضا در بازار را برهم زند و نوسانات قیمت مرغ را به دنبال داشته باشد.
 
ضریب امنیت غذایی کشور به ۸۷ درصد رسید
۱۶ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۲
 
معاون فنی و اجرایی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت : با اقدامات انجام شده در دولت یازدهم، ضریب امنیت غذایی کشور اکنون به ۸۷ درصد رسیده است .
 
افزایش 116 درصدی واردات برنج و 207 درصدی واردات روغن خام
۱۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۸
 
میزان واردات برنج و روغن خام توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران در 5 ماه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 116 و 207 درصد به لحاظ وزنی افزایش یافت.