دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ,15 August 2022
غذا و کشاورزی
اقلیم کردستان عراق جشن های نوروزی را لغو کرد
حکومت اقلیم کردستان عراق امروز (چهارشنبه) در اقدامی پیشگیرانه با هدف جلوگیری از انتشار ویروس کرونا همه جشن های نوروزی آینده را لغو کرد.
مردم نگران استفاده از محصولات غذایی «تراریخته» نباشند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت:مردم درباره مصرف مواد غذایی تراریخته نگران نباشند؛ چراکه تاکنون شواهدی مبنی بر اینکه ممکن است این محصولات سلامت مردم را به خطر بیندازد وجود ندارد.
مردم در روزهای آلودگی هوا «شیر» و «سیب» مصرف کنند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: مردم برای مقابله با ضررهای ناشی ازآلاینده‌های هوا میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کرده و مصرف سیب و یک لیوان شیر را در برنامه روزانه خود داشته باشند.
چرا «املت» گران شد؟
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان گفت: دلیل افزایش قیمت محصولاتی مانند تخم‌مرغ و گوجه فرنگی فصلی بوده و ارتباطی به افزایش قیمت بنزین ندارد.
صادرات ۳۱۵ میلیون دلار محصولات کشاورزی و غذایی ایران به اوراسیا
مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: سال گذشته ۴۰۵ هزار تن محصولات کشاورزی و غذایی به ارزش ۳۱۵ میلیون دلار، از ایران به اتحادیه اوراسیا صادر شده است.
 
 
روز :  
ماه :  
سال :  
گوشت‌های یارانه‌ای از رستوران‌های شمال تهران سر درآورد
۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۷
 
نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: گوشت‌های وارداتی باید به دست مصرف‌کننده کم‌درآمد می‌رسید اما شاهد بودیم که بسیاری از رستوران‌های شمال تهران نیز از گوشت‌های وارداتی استفاده می‌کنند.
 
دلایل کاهش واردات گوشت قرمز
۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۰
 
رئیس انجمن صنفی گاوداران با اشاره به دلایل کاهش واردات گوشت قرمز به کشور، گفت: صادرات دام زنده باید آزاد شود.
 
نابودی سیب در سردخانه‌ها با وجود تقاضای خرید از سوی آلمان
۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۹
 
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: محصولات کشاورزی و باغی به راحتی در انبارها از بین میروند درحالی که کشورهایی مانند آلمان درخواست واردات سیب از ایران را دارند و این موضوع می‌‎تواند فرصت مناسبی برای ارز آوری بخش کشاورزی باشد.
 
ارزیابی حسی لازمه پژوهش‌های صنایع غذایی است
۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۸
 
حواس انسانی و ارزیابی حسی لازمه پژوهش‌های رو به گسترش علوم و صنایع غذایی است، زیرا برای فروش یک محصول علاوه بر کاربرد مؤثر، آن محصول باید از لحاظ ذائقه پسندی مشتری نیز مورد توجه قرار گیرد
 
سه شرکت خصوصی واردکننده ذرت آلوده بودند
۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۷
 
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کرد که واردکنندگان ذرت‌های آلوده که نهایتا محموله آن‌ها با دستور رئیس‌جمهوری مرجوع یا امحاء می‌شود، سه شرکت بخش خصوصی بودند و این مسئله هیچ ارتباطی به وزارت جهادکشاورزی و بخش دولتی ندارد.
 
۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۶
 
رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی گفت: با توجه به بارندگی‌های ابتدای سال و افزایش دو برابری تولید سیب درختی به‌نظر می‌رسد امسال صادرات این محصول نسبت به سال ۹۷ به بیش از پنج برابر افزایش یابد.
 
ترانزیت بیش از ۵۳ هزار راس دام زنده از مرز بازرگان به قطر
۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۴
 
رییس شبکه دامپزشکی ماکو با اشاره به ترانزیت ۵۳ هزار و ۸۱۷ راس دام زنده از طریق مرز بازرگان از ۲۳ خرداد سال جاری تاکنون، گفت: مبدا این محموله‌های ترانزیتی ترکیه و مقصد آن قطر بوده است.
 
«قوت غالب» ایرانی‌ها از چه زمانی گران می‌شود؟
۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۲
 
در حالی از سال ۹۳ تاکنون قیمت نان دولتی ثابت مانده، اما گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که بسیاری از نانوایی‌ها از قیمت‌های مصوب عدول کرده و به بهانه‌های مختلف نان را با نرخ‌هایی بالاتر در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهند.
 
رئیس‌جمهور دستور امحای ذرت‌های آلوده وارد شده به گمرک را صادر کرد
۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۰
 
سازمان ملی استاندارد ایران اعلام کرد: پس از سه سال ممانعت و تحمل فشارهای زیاد از سوی افراد سودجو، رئیس‌جمهوری دستور توقف واردات ذرت‌های آلوده به کشور و برخورد قضایی با متخلفان را صادر کرد.
 
اهمال‌کاری وزارت صمت دلیل گرانی مرغ
۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۹
 
نائب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی کشور گفت: مراکز صنفی در توزیع مرغ تخلف می‌کنند که باعث می‌شود مرغ به قیمت‌های بالاتر از ۱۴۰۰۰ تومان هم عرضه شود و اتحادیه صنفی وزارت صمت باید پاسخگو باشند.
 
قیمت‌ چای اوج گرفت
۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۳
 
گشت و گذاری در بازار چای تهران نشان می‌دهد که قیمت چای ایرانی و خارجی از کیلویی ۳۰ هزار تومان تا ۱۲۰ هزار تومان متفاوت است و این فاصله چهار برابری نرخ‌ها در حالی اتفاق افتاده که بسیاری از فروشندگان چای، قیمت‌های بالای خود را روی محصول درج نمی‌کنند و در واقع هر جور دلشان بخواهد، آنرا می‌فروشند!
 
اعلام اسامی استان‌هایی که نیاز به حمایت ویژه غذایی دارند
۱۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۶
 
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در ارتباط با ناامنی غذایی حاکم در مناطق محروم کشور گفت: طبق تحقیقات وزارت بهداشت سیستان‌وبلوچستان، کهکیلویه و بویراحمد، ایلام، هرمزگان، خوزستان، کرمان، استان خراسان جنوبی از نظر کیفیت و فراوانی مواد غذائی کمبود ویژه‌ای دارند.
 
خنک و گوارا اما سرطان زا؛ خطرات استفاده از آب معدنی‌های آفتاب دیده
۱۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۹
 
برخی از فروشگاه‌ها بطری‌های نوشیدنی را در معرض نور خورشید یا داخل فریزر نگهداری می‌کنند که آزاد شدن رادیکال‌های آزاد را به همراه دارد.
 
پیش بینی رشد پنج برابری صادرات سیب درختی در سالجاری
۱۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۱
 
رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی گفت: با توجه به بارندگی های ابتدای سال و افزایش دو برابری تولید سیب درختی به نظر می‌رسد امسال صادرات این محصول نسبت به سال ۹۷ به بیش از پنج برابر افزایش یابد.
 
ورود ۱۸۰ هزارتن برنج در انتظار تخصیص ارز
۱۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۰
 
بیر انجمن واردکنندگان برنج کشور گفت: اکنون ۱۸۰ هزارتن برنج در مبادی ورودی کشور در انتظار تخصیص ارز دولتی است تا بازار برای ماه محرم و ورود حجاج ملتهب نشود.
 
کمبود عرضه، قیمت قارچ را منطقی کرد
۱۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۹
 
رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی گفت: با توجه به گرمای هوا و کمبود عرضه ناشی از راندمان پایین کامپوست‌های تولیدی، قیمت قارچ به نرخ منطقی خود در بازار رسید.
 
آبیاری مزارع برنج با فاضلاب در حاشیه کلان شهرها و روستاها
۱۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۸
 
رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور گفت: در حاشیه برخی از کالان شهرها و حتی برخی از موارد در روستاها، مشاهده شده که مزارع برنج با آب های آلوده و فاضلاب شهری آبیاری می شوند.
 
شرکت‌های دانش بنیان کشاورزی احصا شدند
۱۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۷
 
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه توسعه کشاورزی هوشمند از اولویت های سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی است گفت:شرکت‌های دانش بنیان کشاورزی احصا شدند و تحت حمایت قرار دارند.
 
۸ طرح خودکفایی محصولات کشاورزی چشم‌انتظار نگاه دولت
۱۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۹
 
۸ طرح خودکفایی محصولات کشاورزی با پیشرفت چشمگیری که منجر به بهبود تراز تجاری در بخش کشاورزی و کاهش ضریب وابستگی کشور شده ، چشم انتظار توجه بیشتر است.
 
۱۴۰هزار تن ذرت آلوده وارداتی در انبارهای خوزستان است
۱۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۵
 
امیر خجسته گفت: ۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده وارداتی در خوزستان از سال گذشته در انبارها مانده که باید به سرعت تعیین تکلیف شود.