يکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ ,14 August 2022
غذا و کشاورزی
اقلیم کردستان عراق جشن های نوروزی را لغو کرد
حکومت اقلیم کردستان عراق امروز (چهارشنبه) در اقدامی پیشگیرانه با هدف جلوگیری از انتشار ویروس کرونا همه جشن های نوروزی آینده را لغو کرد.
مردم نگران استفاده از محصولات غذایی «تراریخته» نباشند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت:مردم درباره مصرف مواد غذایی تراریخته نگران نباشند؛ چراکه تاکنون شواهدی مبنی بر اینکه ممکن است این محصولات سلامت مردم را به خطر بیندازد وجود ندارد.
مردم در روزهای آلودگی هوا «شیر» و «سیب» مصرف کنند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: مردم برای مقابله با ضررهای ناشی ازآلاینده‌های هوا میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کرده و مصرف سیب و یک لیوان شیر را در برنامه روزانه خود داشته باشند.
چرا «املت» گران شد؟
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان گفت: دلیل افزایش قیمت محصولاتی مانند تخم‌مرغ و گوجه فرنگی فصلی بوده و ارتباطی به افزایش قیمت بنزین ندارد.
صادرات ۳۱۵ میلیون دلار محصولات کشاورزی و غذایی ایران به اوراسیا
مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: سال گذشته ۴۰۵ هزار تن محصولات کشاورزی و غذایی به ارزش ۳۱۵ میلیون دلار، از ایران به اتحادیه اوراسیا صادر شده است.
 
 
روز :  
ماه :  
سال :  
۹۰درصد نان‌‌های موجود در کشور "نان سفید" است
۱۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۸
 
رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه‌‌ای و صنایع غذایی کشور گفت: بیش از ۹۰درصد نان‌‌های تولیدی و مصرفی در کشور نان سفید هستند در حالی که در کشورهای توسعه‌‌یافته جهان ۹۵درصد نان مصرفی مردم نان کامل است.
 
هشدار سازمان ملل متحد به تهدید امنیت غذایی 45 میلیون نفر در 6 ماه آینده
۱۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۷
 
آژانس سازمان ملل متحد هشدار داد: تغییرات آب و هوایی در 6 ماه آینده بدترین ناامنی غذایی را برای 45 میلیون نفر مردم آفریقا رقم خواهد زد.
 
مصرف سرانه مرغ در کشور افزایش یافت
۱۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۸
 
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور گفت: مصرف سرانه مرغ به دلیل افزایش قیمت سایر محصولات پروتئینی افزایش یافته و به حدود ۲۸ کیلوگرم رسیده است.
 
واکنش به ادعای استفاده از ضایعات گوشت و مرغ در سوسیس و کالباس سازی
۱۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۶
 
رئیس سازمان غذا و دارو اصلاح کیفیت نان را از اولویت‌های مهم این سازمان دانست و گفت: ادعاهایی وجود دارد که می گویند ضایعات مرغ و گوشت در بخش‌های فرآوری شونده مانند سوسیس و کالباس مورد استفاده قرار می گیرند بنابراین ما باید از تولید این ضایعات جلوگیری کنیم.
 
ایرانی ها زیاد نمک می خورند
۱۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۴
 
مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو، در همایش روز جهانی غذا، به تشریح وضعیت تغذیه ایرانی ها پرداخت.
 
تورم 150 درصدی موادغذایی
۱۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۳
 
نتیجه یک تحقیق در دانشگاه تربیت مدرس نشان می‌دهد میزان تورم موادغذایی با آنچه که دولت اعلام کرده تفاوت زیادی دارد و دولت برای جبران آن باید ماهانه 652 هزار تومان برای هر خانواده روستایی و 585 هزار تومان برای هر خانوار شهری پرداخت کند.
 
کاهش ۲۲ درصدی تولید گوشت نسبت به پارسال
۱۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۲
 
مرکز آمار از افزایش ۱۳ درصدی تولید گوشت قرمز در تابستان نسبت به بهار امسال خبر داد و اعلام کرد که هرچند تولید این محصول نسبت به فصل قبلش افزایش یافته اما ۲۲ درصد نسبت به تابستان پارسال کاهش دارد.
 
محصولات دریایی دانه‌ای ۱۷۰ تا ۲۵۰ هزار تومان، ارسال با پست هوایی!
۱۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۰
 
با وجود سه هزار و ۳۰۰ کیلومتر نوار ساحلی در شمال و جنوب کشور و‌ پتانسیل تولید ۵ میلیون تن انواع آبزی در کشور، اما در برخی فروشگاه های شمال شهر و اینترنتی ماهی های خارجی با قیمت های عجیب و غریبی عرضه می شود.
 
موادغذایی تراریخته عقیم می‌کند؟
۱۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۷
 
مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: مضرات موادغذایی تراریخته تاکنون به قطعیت ثابت نشده است.
 
برنامه‌ای برای افزایش قیمت شکلات تا پایان سال نداریم
۱۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۹
 
مغازه‌ای گفت: با وجود افزایش صد درصدی قیمت مواد اولیه، تا پایان سال به سبب کاهش قدرت خرید افراد برنامه‌ای برای افزایش نرخ نداریم.
 
وضعیت خوب تولید گوشت کشور
۱۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۸
 
دبیر شورای تامین دام کشور با اشاره به وضعیت خوب تولید گوشت در کشور گفت: جمعیت دام سبک کشور در حال حاضر ۶۳ میلیون راس است و با زایش پائیزی، ۱۸ میلیون راس دام به این جمعیت اضافه خواهد شد.
 
دلایل حذف ناظران بهداشتی مستقر در واردات گوشت
۱۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۵
 
رئیس سازمان دامپزشکی دلایل حذف ناظران بهداشتی مستقر در کشور صادرکننده گوشت را برشمرد و درباره مجاز شدن واردات گاو ماده و ۶دندان گفت: در حوزه کیفت گوشت، کمیته های فنی بر روی این موضوع کار کرده‌اند و با توجه به اعمال نظارت بهداشتی هیچ مشکلی ندارد.
 
هیچ نوع شیر و ماست کارخانه ای روغن پالم ندارد
۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۰
 
مدیرکل نظارت بر فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت گفت: هیچ نوع شیر و ماست کارخانه ای در کشور روغن پالم ندارد و فقط در پروانه ساخت برخی اقلام لبنی با مجوز وزارت بهداشت اجازه استفاده از این روغن داده می شود.
 
مخالفت صریح وزیر کشاورزی با ممنوعیت صادرات
۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۳
 
نمایندگان بخش خصوصی در هفتمین نشست خود در پارلمان بخش خصوصی پایتخت، و در حضور محمود حجتی از مشکلات و مصایب تولید و تجارت در حوزه محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی گفتند. محمود حجتی نیز با اشاره به آمار مقایسه‌ای از افزایش بهره‌وری و سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی و مدیریت مصرف آب گفت و در بیان مخالفت خود ...
 
یک سوم کودکان زیر ۵ سال جهان دچار سوءتغذیه هستند
۲۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۱
 
طبق گزارش یونیسف، نرخ سوءتغذیه در کودکان زیر ۵ سال در جهان هشداردهنده است.
 
تجربه موفق ایران در زمینه پیشگیری و کنترل کمبود «ید»
۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۱
 
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشت وزارت بهداشت گفت: ایران دستاوردها و تجارب زیادی ظرف ۳۰ سال گذشته در زمینه پیشگیری و کنترل کمبود «ید» کسب کرده است.
 
مانعی برای استفاده ازمحصولات مورد تایید تراریخته وجود ندارد
۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۹
 
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: محصولات تراریخته‌ای که مورد تأیید اتحادیه اروپا و آمریکا است و در کشورهای دنیا نیز مصرف می‌شود منعی برای وارادات به ایران ندارد و برای اطلاع مصرف‌کننده بر روی محصول نیز عنوان تراریخته نوشته می‌شود.
 
چراغ سبز FDA به پنبه اصلاح ژنتیکی شده به‌عنوان یک منبع غذایی انسانی
۲۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۳۲
 
سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) به پنبه اصلاح ژنتیکی شده برای استفاده جهت مصرف انسانی چراغ سبز نشان داد.
 
«تکذیب» ادعای «رتبه نهمی» ایرانیان در مصرف الکل
۱۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۰۶
 
به دنبال انتشار خبری به نقل از گزارش سازمان جهانی بهداشت، مبنی بر اینکه ایران در زمینه مصرف الکل در میان ۱۹۶ کشور جهان، رتبه نهم را دارد، رئیس مرکز ملی مطالعات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، اما این موضوع را تکذیب کرد و با اشاره به وضعیت مصرف الکل در کشور، گفت: مطالعات انجام‌شده در کشور نشان می‌دهد ...
 
واکنش وزارت بهداشت به خبر یورو نیوز درباره رتبه نهم مصرف الکل ایران در جهان
۱۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۶
 
معاون کل وزارت بهداشت نسبت به خبر یورو نیوز درباره رتبه ایران در میزان مصرف الکل در جهان، واکنش نشان داد.