چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ ,28 September 2022
غذا و کشاورزی
اقلیم کردستان عراق جشن های نوروزی را لغو کرد
حکومت اقلیم کردستان عراق امروز (چهارشنبه) در اقدامی پیشگیرانه با هدف جلوگیری از انتشار ویروس کرونا همه جشن های نوروزی آینده را لغو کرد.
مردم نگران استفاده از محصولات غذایی «تراریخته» نباشند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت:مردم درباره مصرف مواد غذایی تراریخته نگران نباشند؛ چراکه تاکنون شواهدی مبنی بر اینکه ممکن است این محصولات سلامت مردم را به خطر بیندازد وجود ندارد.
مردم در روزهای آلودگی هوا «شیر» و «سیب» مصرف کنند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: مردم برای مقابله با ضررهای ناشی ازآلاینده‌های هوا میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کرده و مصرف سیب و یک لیوان شیر را در برنامه روزانه خود داشته باشند.
چرا «املت» گران شد؟
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان گفت: دلیل افزایش قیمت محصولاتی مانند تخم‌مرغ و گوجه فرنگی فصلی بوده و ارتباطی به افزایش قیمت بنزین ندارد.
صادرات ۳۱۵ میلیون دلار محصولات کشاورزی و غذایی ایران به اوراسیا
مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: سال گذشته ۴۰۵ هزار تن محصولات کشاورزی و غذایی به ارزش ۳۱۵ میلیون دلار، از ایران به اتحادیه اوراسیا صادر شده است.
 
 
روز :  
ماه :  
سال :  
کمبود عرضه، قیمت قارچ را منطقی کرد
۱۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۹
 
رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی گفت: با توجه به گرمای هوا و کمبود عرضه ناشی از راندمان پایین کامپوست‌های تولیدی، قیمت قارچ به نرخ منطقی خود در بازار رسید.
 
آبیاری مزارع برنج با فاضلاب در حاشیه کلان شهرها و روستاها
۱۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۸
 
رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور گفت: در حاشیه برخی از کالان شهرها و حتی برخی از موارد در روستاها، مشاهده شده که مزارع برنج با آب های آلوده و فاضلاب شهری آبیاری می شوند.
 
شرکت‌های دانش بنیان کشاورزی احصا شدند
۱۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۷
 
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه توسعه کشاورزی هوشمند از اولویت های سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی است گفت:شرکت‌های دانش بنیان کشاورزی احصا شدند و تحت حمایت قرار دارند.
 
۸ طرح خودکفایی محصولات کشاورزی چشم‌انتظار نگاه دولت
۱۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۹
 
۸ طرح خودکفایی محصولات کشاورزی با پیشرفت چشمگیری که منجر به بهبود تراز تجاری در بخش کشاورزی و کاهش ضریب وابستگی کشور شده ، چشم انتظار توجه بیشتر است.
 
۱۴۰هزار تن ذرت آلوده وارداتی در انبارهای خوزستان است
۱۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۵
 
امیر خجسته گفت: ۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده وارداتی در خوزستان از سال گذشته در انبارها مانده که باید به سرعت تعیین تکلیف شود.
 
دلالان تعیین کننده اختلاف قیمت محصولات کشاورزی هستند
۱۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۷
 
بسیاری از مسئولان بر این باورند که واسطه و دلال، در سایه‌ نبود نظارت دستگاه‌های متولی تعیین کننده قیمت محصولات در بازار هستند.
 
خودکفایی تولید برنج به ۸۳ درصد رسید
۱۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۶
 
نماینده مردم رشت در مجلس گفت: در سال جاری تولید برنج به دلیل بارندگی‌های صورت گرفته افزایش می‌یابد به طوری که پیش بینی شده تولید، از دو میلیون تن سال گذشته به دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسد.
 
مجوز تولید ۱۰ هزار تن ماهی خاویاری صادر شد
۱۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۵
 
معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران با بیان اینکه در سال گذشته شش تن خاویار تولید شد گفت: با توجه به برنامه های توسعه ای برای تولید ۱۰ هزار تن گوشت ماهی خاویاری و ۱۰۰ تن خاویار مجوز صادر شد.
 
راهکار تامین امنیت غذایی جهان در 40 سال آینده
۱۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۳
 
طبق گزارش فائو تا ۴۰ سال آینده تامین امنیت غذایی جهان تنها به روش آموزش و تحقیق عملی خواهد شد چرا که دیگر امکان توسعه سطح کشت به دلیل محدودیت‌های منابع آب و خاک وجود ندارد.
 
خنک و گوارا اما سرطان زا؛ خطرات استفاده از آب معدنی‌های آفتاب دیده
۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۱
 
برخی از فروشگاه‌ها بطری‌های نوشیدنی را در معرض نور خورشید یا داخل فریزر نگهداری می‌کنند که آزاد شدن رادیکال‌های آزاد را به همراه دارد.
 
اعلام اسامی استان‌هایی که نیاز به حمایت ویژه غذایی دارند
۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۰
 
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در ارتباط با ناامنی غذایی حاکم در مناطق محروم کشور گفت: طبق تحقیقات وزارت بهداشت سیستان‌وبلوچستان، کهکیلویه و بویراحمد، ایلام، هرمزگان، خوزستان، کرمان، استان خراسان جنوبی از نظر کیفیت و فراوانی مواد غذائی کمبود ویژه‌ای دارند.
 
ماجرای استفاده از گوشت الاغ در هتل‌ ۵ ستاره
۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۴
 
رئیس اداره بهداشت مواد غذایی وزارت بهداشت درباره استفاده از گوشت الاغ در ۴ هتل‌ پنج ستاره مشهد توضیح داد.
 
۱۰۰ هزارتن سیب صادراتی آذربایجان غربی ضایع شد
۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۷
 
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی سردخانه داران آذربایجان غربی گفت: به دلیل ممنوعیت صادرات ۱۰۰ هزارتن سیب صادراتی استان در سردخانه ها با قیمت ناچیز به کنسانتره تبدیل و یا فاسد شد.
 
وزارت کشاورزی مکلف به تهیه برنامه مدون برای خودکفایی در کالاهای اساسی شد
۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۵
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه غیر علنی صبح مجلس گفت: وزارت جهاد کشاورزی مکلف شد تا برنامه مدونی را برای رسیدن به خودکفایی در زمینه کالاهای اساسی و آمایش سرزمینی در بعد کشاورزی ظرف دو ماه آینده تهیه کرده و به مجلس ارائه دهد.
 
اقتدار، کشتی‌های ایرانی را روانه خانه کرد
۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۲
 
ایران خریدار بزرگ غله برزیل است و صادرات این کشور به ایران در سال حدود 2 میلیارد دلار است؛ این ارقام می‌توانست در همان چند روز اولیه، مشکل کشتی‌ها را حل کند، چنانکه 4 روز پس از هشدار ایران رای دادگاه عالی برزیل به نفع ایران صادر شد.
 
۳۰ درصد نهاده‌های دامی و ریز مغذی‌ها با نرخ ارز آزاد به دست مرغداران می‌رسد
۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۱
 
نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور گفت: قیمت ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومانی که ستاد تنظیم بازار برای هر کیلوگرم مرغ تصویب کرده بر اساس نهاده با نرخ ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی است در حالی که ۳۰ درصد نهاده‌های دامی و ریز مغذی‌ها با نرخ ارز آزاد به دست مرغداران می‌رسد.
 
چین بازاری مطمئن برای صادرات طیور و آبزیان ایران
۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۰
 
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت های ایران در حوزه صادرات طیور و آبزیان تاکید کرد که چین یک بازار مطمئن و قابل اتکا برای صادرات محصولات دامی و کشاورزی است.
 
3 سناریو برای تغییر قیمت نان
۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۹
 
دبیر ستاد تنظیم بازار با اشاره به 3 سناریو برای تغییر قیمت نان، گفت: در صورت افزایش نیافتن قیمت نان پیشنهاداتی برای حمایت از نانوایان از طریق مباحث مالیاتی و تامین اجتماعی ارائه شده است.
 
مقصر فساد هزار تن سیب در دماوند کیست؟
۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۷
 
در حالی که بیش از یک هزار تن ذخیره استراتژیک سیب در ا نبارهای دماوند فاسد شده و از بین رفته است، برخی مسئولان با فرافکنی شانه از زیر بار مسئولیت خالی می‌کنند.
 
فروش 600 تومان بیشتر از نرخ مصوب شیر در سکوت نهادهای نظارتی
۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۵
 
برخی شرکتهای لبنی در سکوت نهادهای نظارتی قیمت انواع محصولات لبنی را بیش از نرخ های مصوب به فروش می‌رسانند. به عنوان مثال، یک شرکت لبنی یک بطری شیر را ۶۰۰ تومان بیشتر از مجوز ستاد تنظیم بازار عرضه می‌کند و کسی هم پاسخگو نیست.