چهارشنبه ۱۵ تير ۱۴۰۱ ,6 July 2022
غذا و کشاورزی
اقلیم کردستان عراق جشن های نوروزی را لغو کرد
حکومت اقلیم کردستان عراق امروز (چهارشنبه) در اقدامی پیشگیرانه با هدف جلوگیری از انتشار ویروس کرونا همه جشن های نوروزی آینده را لغو کرد.
مردم نگران استفاده از محصولات غذایی «تراریخته» نباشند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت:مردم درباره مصرف مواد غذایی تراریخته نگران نباشند؛ چراکه تاکنون شواهدی مبنی بر اینکه ممکن است این محصولات سلامت مردم را به خطر بیندازد وجود ندارد.
مردم در روزهای آلودگی هوا «شیر» و «سیب» مصرف کنند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: مردم برای مقابله با ضررهای ناشی ازآلاینده‌های هوا میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کرده و مصرف سیب و یک لیوان شیر را در برنامه روزانه خود داشته باشند.
چرا «املت» گران شد؟
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان گفت: دلیل افزایش قیمت محصولاتی مانند تخم‌مرغ و گوجه فرنگی فصلی بوده و ارتباطی به افزایش قیمت بنزین ندارد.
صادرات ۳۱۵ میلیون دلار محصولات کشاورزی و غذایی ایران به اوراسیا
مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: سال گذشته ۴۰۵ هزار تن محصولات کشاورزی و غذایی به ارزش ۳۱۵ میلیون دلار، از ایران به اتحادیه اوراسیا صادر شده است.
 
 
روز :  
ماه :  
سال :  
گیاه‌خواری غیراصولی سلامت افراد را به خطر می‌اندازد
۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۵
 
امروز اول اکتبر (۹ مهر) روز جهانی گیاه‌خواری است، مجموعه‌ای از عادات غذایی که پیروی ناآگاهانه از آن‌ها نه تنها به حفظ سلامت افراد کمکی نمی‌کند بلکه مشکلات مختلفی را برای بدن ایجاد می‌کند.
 
اختصاص ۳۴ میلیون دلار ارز برای واردات واکسن طیور!
۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۹
 
رفیعی پور گفت: سال گذشته بیش از ۳۴ میلیون دلار ارز به متقاضیانی که برای تامین واکسن، دارو و مواد بیولوژیک ثبت سفارش کرده بودند، اختصاص یافت.
 
برنج تراریخته در بازار وجود ندارد
۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۳
 
مدیر فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه برنج تراریخته در بازار وجود ندارد، گفت: تمام مواد غذایی که در سیستم رسمی وجود دارد، تحت کنترل است.
 
هشدار غذا و دارو درباره مصرف ادویه‌های فله‌ای
۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۶
 
رئیس اداره نظارت بر عرضه فرآورده‌های خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا گفت: در راستای توجه به سلامت مواد غذایی و در نتیجه سلامت آحاد جامعه، مردم از خرید ادویه‌های فله‌ای خودداری کنند.
 
ارتباط زردچوبه‌های بنگلادشی با سقط جنین در زنان باردار چیست؟
۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۵
 
به تازگی در یک تحقیق علمی مشخص شد فلز سمی سرب در ادویه‌های تولیدی کشور بنگلادش ۵۰۰ برابر حد مجاز است که این امر می‌تواند مشکلاتی مانند سقط جنین و تولد زودرس نوزادان را در پی داشته باشد.
 
زنگ خطر امنیت غذایی در کشور به صدا درآمده است
۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۴
 
در سال 1397 شاخص امنیت غذایی خانوارهای کشور به طرز قابل تاملی کاهش یافته است و بیم آن وجود دارد که برای اولین بار پس از سال 1369، در سال 1399 شاخص امنیت غذایی به کانال زیر 85 درصد ورود نماید.
 
افزایش مقاومت آنتی‌بیوتیکی در دام و طیور
۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۳
 
مطالعات انستیتوی فناوری فدرال سوئیس نشان می‌دهد مقاومت نسبت به آنتی‌بیوتیک میان دام و طیور در کشورهای فقیر و کم‌درآمد رو به افزایش است و این عامل تهدیدی جدی برای حیوانات و مصرف‌کنندگان محسوب می‌شود.
 
همکاری ایران و ترکیه برای توسعه صنعت بذر در کشور
۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۱
 
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: سیاست‌ وزارت جهاد کشاورزی در زمینه توسعه صنعت بذر در کشور، تکیه بر سرمایه‌گذاری‌ بخش خصوصی در این حوزه است.
 
دخالت جهانگیری جواب داد
۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۹
 
کارگروه تنظیم بازار نرخ مصوب سبوس را با پیش بینی یارانه مربوطه تعدیل و قیمت هر کیلوگرم از این محصول را هزار تومان تصویب کرد.
 
ورود دفتر بازرسی ویژه رییس‌جمهور به موضوع ترخیص برنج
۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۷
 
کارگروه تنظیم بازار در جلسه اخیر خود مصوبه‌ای در خصوص ترخیص برنج‌های مانده در گمرک در فصل برداشت صادر کرد.
 
بارگیری محموله ۱۰ هزار تنی ذرت برزیلی برای ارجاع به خارج کشور
۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۵
 
رییس سازمان اموال تملیکی از بارگیری محموله ذرت آلوده در گمرک مانده برای ارجاع به خارج کشور خبر داد.
 
سیستم ردیابی محصولات غذایی تا پایان امسال راه اندازی می‌شود
۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۰
 
مدیرکل دفتر ارزیابی، تجویز و مصرف کالاهای سلامت سازمان غذا و دارو گفت: سازمان غذا و دارو در حال راه اندازی سیستم ردیابی محصولات غذایی مشابه سیستم ردیابی محصولات دارویی است که تا آخر سال اجرایی می‌شود.
 
تولید دانه روغنی کلزا در کشور ۱۰ برابر شد
۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۴
 
مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تولید دانه‌های روغنی از ۴۶ هزار تن در سال ۹۴ با رشدی حدود ۱۰ برابری به بیش از ۴۰۰ هزار تن در سال جاری رسیده است.
 
آینده‌سازی برای بازار افغان‌ها با زعفران ایرانی
۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۳
 
عضو شورای ملی زعفران گفت: سیاستگذاری‌های غلط در تجارت خارجی موجب شده زعفران به راحتی از مرزهای کشور به افغانستان قاچاق ‌شود و تجار این کشور محصول ما را با نام زعفران افغان در بازار جهانی عرضه کنند، به عبارت دیگر ما با سیاست‌گذاری‌های غلط در حال بازارسازی برای آینده زعفران افغانستان هستیم.
 
موانع بازگشت ارز صادراتی قیمت زعفران را تا ۵۰ درصد کاهش داد
۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۲
 
به گفته نایب رئیس شورای ملی زعفران، سخت‌گیری‌ در برگشت ارز حاصل از صادرات سبب شده صادرکنندگان اصلی زعفران کنار بروند و در نتیجه بهای این محصول، تا ۵۰ درصد کاهش یافته است.
 
آیا در بستنی‌‌های تولید ایران از "چربی خوکی" استفاده می‌شود؟!
۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۰
 
برخی از شرکت‌های بزرگ تولید‌کننده بستنی‌ در کشورمان در ترکیبات ساخت بستنی‌ از "اسیدهای چرب وارداتی" استفاده می‌کنند؛ این چربی‌ها اگر منشأ گیاهی داشته باشد به‌روی محصول کلمه "پلنت" درج می‌شود و اگر عنوانی درج نشود می‌تواند به‌معنای منشأ "خوکی" باشد!
 
سازمان استاندارد وجود "ضایعات در گندم" را تایید کرد
۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۹
 
در حالیکه هفته گذشته وزارت جهاد کشاورزی با ارسال جوابیه‌ای وجود ضایعات در گندم را تکذیب کرده بود؛ معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران در نشست خبری امروز خود این موضوع را تایید کرد.
 
اعلام قیمت جدید محصولات کشاورزی در نامه حجتی به نوبخت
۳۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۸
 
وزیر جهاد کشاورزی با ارسال نامه‌ای به معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور قیمت پیشنهادی خرید تضمینی گندم و سایر محصولات زراعی را برای سال زراعی ۹۹ــ۹۸ اعلام کرد.
 
تاثیر منفی تغییرات نرخ ارز در تولید شکر
۳۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۶
 
حجتی با بیان اینکه تغییرات نرخ ارز،نظام کشت در کشور را تحت تاثیر قرار داده، گفت: این تغییر در کشت محصولاتی مثل چغندرقند تاثیرمنفی داشته و کشاورزان به جای آن، گوجه فرنگی و هندوانه کاشتند.
 
مصرف موز در وعده صبحانه موجب کاهش وزن می شود
۳۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۴
 
محققان عنوان می کنند خوردن موز در وعده صبحانه می تواند به کاهش وزن کمک کند.