دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ ,23 May 2022
غذا و کشاورزی
اقلیم کردستان عراق جشن های نوروزی را لغو کرد
حکومت اقلیم کردستان عراق امروز (چهارشنبه) در اقدامی پیشگیرانه با هدف جلوگیری از انتشار ویروس کرونا همه جشن های نوروزی آینده را لغو کرد.
مردم نگران استفاده از محصولات غذایی «تراریخته» نباشند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت:مردم درباره مصرف مواد غذایی تراریخته نگران نباشند؛ چراکه تاکنون شواهدی مبنی بر اینکه ممکن است این محصولات سلامت مردم را به خطر بیندازد وجود ندارد.
مردم در روزهای آلودگی هوا «شیر» و «سیب» مصرف کنند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: مردم برای مقابله با ضررهای ناشی ازآلاینده‌های هوا میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کرده و مصرف سیب و یک لیوان شیر را در برنامه روزانه خود داشته باشند.
چرا «املت» گران شد؟
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان گفت: دلیل افزایش قیمت محصولاتی مانند تخم‌مرغ و گوجه فرنگی فصلی بوده و ارتباطی به افزایش قیمت بنزین ندارد.
صادرات ۳۱۵ میلیون دلار محصولات کشاورزی و غذایی ایران به اوراسیا
مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: سال گذشته ۴۰۵ هزار تن محصولات کشاورزی و غذایی به ارزش ۳۱۵ میلیون دلار، از ایران به اتحادیه اوراسیا صادر شده است.
 
 
روز :  
ماه :  
سال :  
یک پنجم از مواد غذایی جهان دور ریخته می‌شود
۱۷ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۰۷
 
بر اساس یک گزارش مورد حمایت سازمان ملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی حدود یک پنجم (۱۷ درصد) از کل مواد غذایی تولید شده در سراسر جهان دور ریخته شد که مقدار آن، ۹۳۱ میلیون تن تعیین شده است. این میزان تقریباً با ۲۳ میلیون کامیون با ۴۰ تن بار و یا با اندازه محیط زمین ضرب در هفت، برابر است.
 
ماجرای کلوچه آلوده ایرانی در آلمان چه بود؟
۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۲۱
 
رئیس پژوهشگاه استاندارد درباره وجود آلایندگی در کلوچه ایرانی صادر شده به آلمان توضیحاتی ارائه داد.
 
کشف بستنی‌های کرونایی در چین!
۲۹ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۱۰
 
به گزارش فانا، ویروس کرونا در تعدادی از بستنی‌های تولید شده در شرق چین کشف شد، کشفی که باعث شد هزاران محموله بستنی در این منطقه ریکال شوند. طبق اعلام مقامات چینی، تاکنون هیچ موردی از ابتلا به کرونا به علت تماس با این بستنی‌ها گزارش نشده است. مواد اولیه این بستنی‌ها شامل پودر آب ...
 
۱۱۰ فوتی و ۶۰۷۳ مبتلای جدید کرونا در کشور
۱۵ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۵
 
سخنگوی وزارت بهداشت آخرین موارد شناسایی و فوتی ناشی از کرونا در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته را اعلام کرد.
 
فوت 23 هزار تهرانی به دلیل کرونا
۲ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۴
 
عضو شورای شهر تهران با اشاره به فوت 23 هزار نفر در تهران به دلیل کرونا گفت:از همه شهروندان و بازاریان خواستاریم همه آثار و محصولات خود جهت نشاط در جامعه با لوگوی تهران 1400 مزین کنند.
 
شایعه آلودگی کلوچه ایرانی صادراتی بررسی می‌شود
۲۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۴۲
 
مدیرکل نظارت بر غذا و مواد آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: شایعات مربوط به وجود آلایندگی در یک کلوچه ایرانی معروف که به اروپا هم صادر شده را بررسی می‌کنیم.
 
فروش کلوچه نادری در آلمان متوقف شد
۲۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۶
 
به گزارش فانا، شرکت صادرات و واردات مهیار به ریاست مراد صرافیان در شهر کلن آلمان اعلام کرد برای حمایت پیشگیرانه از مصرف‌کننده، فروش "کلوچه نادری" را متوقف می‌کند. دلیل این امر احتمال سرطان‌زا بودن یک سری از این کلوچه‌‌ها با شماره سریال مشخص است. به نظر بازرسان مواد ...
 
کالاهای آسیب‌رسان به سلامت همچنان تبلیغ می‌شوند
۱۲ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۵۰
 
مدیرکل فٰرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: فهرست کالاهای آسیب رسان به سلامت هر سال به صدا وسیما اعلام می‌شود، اما متاسفانه تبلیغات این کالاها اتفاق می‌افتد و به همین دلیل به سمت اصلاح محتوای تبلیغی رفتیم تا این موضوع سر و سامان پیدا کند.
 
تولید غذای ویژه بیماران فنیل کتونوریا ( PKU)
۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۰۹
 
رئیس اداره شیرخشک های رژیمی و غذاهای ویژه با اشاره به بیش از ۳ هزار بیمار فنیل کتونوریا در کشور وجود دارد، گفت: براساس سیاست سازمان غذا و دارو مبنی بر حمایت از تولید داخل به زودی غذای ویژه بیماران فنیل کتونوریا ( PKU) در داخل کشور تولید می شود.
 
شورای عالی امنیت ملی راه تولید تراریخته را هموار کرد؟!
۲۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۴۵
 
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست جزئیاتی از نامه شورای عالی امنیت ملی به این سازمان درباره تحقیقات پیرامون تراریخته، تنوع زیستی و ژنتیکی را تشریح کرد.
 
۲۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۴۴
 
به گزارش فانا، شعار امسال این روز با توجه به پاندمی فعلی "رشد، تغذیه، پایداری. با یکدیگر. اقدامات ما آینده ماست" تعیین شده است. طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) پاندمی COVID-19 باعث شده که ده‌ها میلیون نفر در جهان در خطر افتادن در فقر شدید و سوءتغذیه قرار بگیرند و تنها اتحاد جهانی ...
 
حذف یا کاهش اقلام غذایی ۱۵ تا ۳۵ درصد خانوارها در استان‌ها بر اثر کرونا
۸ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۴۵
 
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تبعات اقتصادی ناشی از کرونا، منجر شده بین ۱۵ تا ۳۵ درصد خانوارها در استان‌های کشور، مصرف اقلام غذایی را حذف کرده یا کاهش دهند.
 
آب لیموی صنعتی و خانگی فاقد ویتامین C است
۲۹ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۰۰
 
مدیرکل امور فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه لیمو به صورت محدود در کشور کشت می‌شود، گفت: آبلیموی کارخانه ای از لحاظ خاصیت با آب‌ لیموهای خانگی تفاوت ندارد.
 
تبلیغات گمراه کننده درباره محصولات تراریخته
۱۸ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۳
 
مدیرکل امور فراورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه تبلیغات در حوزه محصولات تراریخته گمراه‌کننده است، گفت: در تبلیغات، روغن آفتابگردان به عنوان روغن غیرتراریخته معرفی می‌شود در حالی که در دنیا دانه آفتابگردان تراریخته وجود ندارد.
 
خبر مسمومیت مصرف یک برند بستنی جعلی است
۲۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۵۶
 
مدیرکل نظارت بر مواد غذایی سازمان غذا و دارو گفت: خبر و پیامی که در فضای مجازی درباره مسمومیت ناشی از مصرف یک نوع بستنی و لبنیات یک شرکت معروف منتشر شده جعلی است و افرادی به منظور تشویش اذهان عمومی یا ضربه به برند شرکت‌ها این نوع پیام‌ها را می‌سازند.
 
مصرف لبنیات در برخی خانوارها هفتگی یا ماهانه شده است
۱۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۰
 
وزارت بهداشت هشدار داد که مصرف لبنیات در برخی خانوارها هفتگی یا ماهانه شده است.
 
ایرانی‌ها سالانه چقدر شیر می‌خورند؟
۲۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۴۸
 
رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور اعلام کرد: میزان مصرف سالیانه هر نفر ایرانی از شیر و مشتقات لبنیات ، بین 65 تا 70 لیتر و این آمار در کشورهای توسعه یافته حدود 200 لیتر است.
 
کاهش سرانه مصرف شیر در کشور به ۸۰ کیلو در سال
۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۴۳
 
مدیر روابط عمومی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ضمن اشاره به صادرات شیر، مشکلات صنعت لبنیات، به کاهش سرانه مصرف شیر در کشور اشاره کرد و گفت: سرانه مصرف شیر در ایران طی دو دهه اخیر از ۹۵ کیلو به ۸۰ کیلو کاهش یافته است.
 
شیر سالم بنوش با کرونا بجنگ
۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۱۰
 
دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با شعار «شیر سالم بنوش با کرونا بجنگ» از هموطنان برای پیوستن به بسیج جهانی شیر دعوت کرد.
 
کرونا می‌تواند امنیت غذایی مردم را به خطر بیندازد
۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۴۸
 
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، آموزش پزشکی گفت: با شیوع کرونا، تبعات اقتصادی هم ایجاد شده و این تبعات اقتصادی می‌تواند امنیت غذایی مردم را به خطر بیندازد و با کاهش درآمد و افزایش قیمت مواد غذایی، دهک‌های درآمدی پایین ممکن است دچار ناامنی غذایی شوند.