دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ,15 August 2022
غذا و کشاورزی
اقلیم کردستان عراق جشن های نوروزی را لغو کرد
حکومت اقلیم کردستان عراق امروز (چهارشنبه) در اقدامی پیشگیرانه با هدف جلوگیری از انتشار ویروس کرونا همه جشن های نوروزی آینده را لغو کرد.
مردم نگران استفاده از محصولات غذایی «تراریخته» نباشند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت:مردم درباره مصرف مواد غذایی تراریخته نگران نباشند؛ چراکه تاکنون شواهدی مبنی بر اینکه ممکن است این محصولات سلامت مردم را به خطر بیندازد وجود ندارد.
مردم در روزهای آلودگی هوا «شیر» و «سیب» مصرف کنند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: مردم برای مقابله با ضررهای ناشی ازآلاینده‌های هوا میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کرده و مصرف سیب و یک لیوان شیر را در برنامه روزانه خود داشته باشند.
چرا «املت» گران شد؟
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان گفت: دلیل افزایش قیمت محصولاتی مانند تخم‌مرغ و گوجه فرنگی فصلی بوده و ارتباطی به افزایش قیمت بنزین ندارد.
صادرات ۳۱۵ میلیون دلار محصولات کشاورزی و غذایی ایران به اوراسیا
مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: سال گذشته ۴۰۵ هزار تن محصولات کشاورزی و غذایی به ارزش ۳۱۵ میلیون دلار، از ایران به اتحادیه اوراسیا صادر شده است.
 
 
روز :  
ماه :  
سال :  
اعلام قیمت جدید محصولات کشاورزی در نامه حجتی به نوبخت
۳۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۸
 
وزیر جهاد کشاورزی با ارسال نامه‌ای به معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور قیمت پیشنهادی خرید تضمینی گندم و سایر محصولات زراعی را برای سال زراعی ۹۹ــ۹۸ اعلام کرد.
 
تاثیر منفی تغییرات نرخ ارز در تولید شکر
۳۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۶
 
حجتی با بیان اینکه تغییرات نرخ ارز،نظام کشت در کشور را تحت تاثیر قرار داده، گفت: این تغییر در کشت محصولاتی مثل چغندرقند تاثیرمنفی داشته و کشاورزان به جای آن، گوجه فرنگی و هندوانه کاشتند.
 
مصرف موز در وعده صبحانه موجب کاهش وزن می شود
۳۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۴
 
محققان عنوان می کنند خوردن موز در وعده صبحانه می تواند به کاهش وزن کمک کند.
 
۳۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۴
 
شاید باورکردن این مطلب سخت باشد، اما مردم سراسر دنیا برای این غذا‌های چندش آور سر و دست می‌شکنند.
 
سیب زمینی تراریخته آماده اخذ مجوز می شود
۳۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۳
 
رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی پیش بینی کرد که سیب زمینی تراریخته اوایل سال آینده آماده اخذ مجوز تایید شود.
 
ورود محموله‌های خوراک دام به بنادر اصلی کشور
۳۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۲
 
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام اگفت: هم اکنون کشتی‌های حاوی خوراک دام در تمامی این بنادر پهلو گرفته اند و کار تخلیه بار کشتی‌ها در حال انجام است.
 
تهدید کارت‌های بازرگان اجاره‌ای برای پسته
۳۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۰
 
رئیس انجمن پسته ایران گفت: کارت‌های بازرگان اجاره‌ای یکی از مشکلات جدی پیش‌روی بازار صادراتی پسته در سال جاری است که موجب ایجاد رقابت ناسالم در بازار صادراتی این محصول و رونق قاچاق می‌شود.
 
مصرف لبنیات در کشور ۲۱ درصد کاهش یافت
۳۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۹
 
دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران با بیان اینکه فروش صنایع غذایی کاهش و بازگشت محصول به کارخانه‌ها زیاد شده است گفت: فروش یک ساله لبنیات تا خرداد ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۱ درصد کاهش یافته است.
 
برنج‌های دپو شده در گمرک هفته آینده ترخیص می‌شود
۳۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۷
 
مدیرکل دفتر برنامه ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار گفت: برپایه مصوبه ستاد تنظیم بازار و کمیسیون واردات دفتر معاون اول رییس‌جمهوری در هفته آینده عملیات تعهدسپاری واردکنندگان و ترخیص برنج صورت خواهد گرفت.
 
وزارت جهاد کشاورزی بازار عسل را ساماندهی کند
۳۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۶
 
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه کار به جایی رسیده که در برخی آزمایشگاه‌های کشورمان عسل‌‌های تقلبی تولید کرده و بنابراین وزارت جهاد کشاورزی باید موضوع بازار عسل را ساماندهی کند.
 
بازار کشور از عسل‌های تقلبی اشباع شده است
۲۹ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۹
 
در حال حاضر عسل‌های تقلبی و سمی برخی بازارها را اشباع کرده و ماده غذایی که در قرآن کریم از آن به عنوان« شفا» و « درمان» نام برده می‌شود، در برخی جاها به یک ماده سرطان‌زا و عامل بیماری تبدیل شده است.
 
وجود نیترات در آب شرب پایتخت
۲۸ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۱
 
رئیس گروه بهداشت آب و فاضلاب وزارت بهداشت در تشریح وضعیت سلامت آب شرب کشور گفت: «متاسفانه مشکل وجود نیترات در آب متوجه استان‌های تهران، البرز،‌ مرکزی و یزد بوده و با روند فزاینده‌ای نیز روبه‌رو است.»
 
سمت تاریک غذا!
۲۸ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۲
 
اگرچه اعتیاد به مواد غذایی به اندازه اعتیاد به الکل یا مواد مخدر در کانون توجه قرار ندارد اما افراد بسیاری در جهان از این شرایط رنج می برند. اعتیاد به مواد مخدر و اعتیاد به مواد غذایی بسیار شبیه به یکدیگر بوده و در صورت مصرف ناکافی یا پرهیز از مصرف موجب بروز موجب علائم ترک می‌شوند.
 
تاکید بر خودکفایی در تولید گندم اشتباه تاریخی بود
۲۸ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۱
 
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه تاکید بر طرح خودکفایی تولید گندم یک اشتباه تاریخی در دهه ۷۰ بود، گفت: آن زمان که مسئولیت وزارت کشاورزی را داشتم بر این سیاست تاکید می‌شد اما این یک اشتباه تاریخی بود و تداوم همین روند در دهه‌های بعد می‌توانست به کلی منابع آب را در کشور نابود ...
 
تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!
۲۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۱
 
به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی، فروش یک بسته رب‌ گوجه‌فرنگی ۸۰۰ گرمی به قیمت ۲۲ هزار تومان در حالیکه قیمت گوجه‌فرنگی ربی کیلویی ۱۰۰۰ تومان است، نشان از سودجویی کارخانه‌های تولیدکننده دارد.
 
واکنش وزارت کشاورزی به خبر "فساد ۱۰۰۰ میلیارد تومانی"
۲۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۰
 
اظهارات دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران مبنی بر وجود فساد گسترده در فرایند خرید تضمینی گندم که سالانه منجر به پرداخت ۱۰۰۰ میلیارد تومان از بودجه بیت‌المال برای خرید شن، سنگ و دیگر ضایعات مخلوط با گندم می‌شود؛ وزارت جهاد کشاورزی جوابیه‌ای ارسال کرد.
 
ادعای وجود ناخالصی نامتعارف در محموله‌های گندم کذب است
۲۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۸
 
وزارت جهاد کشاورزی، ادعای وجود ناخالصی نامتعارف در گندم خریداری شده و اختلاط آن با خاک را تکذیب کرد.
 
باور‌های نادرست در مورد لبنیات
۲۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۶
 
باور‌های درست و غلط زیادی درباره این محصولات وجود دارد که منجر به امتناع از مصرف آن می‌شود.
 
چرا برنج ۱۷ هزار تومانی شمال باید ۳۰ هزار تومان در تهران فروخته شود؟
۲۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۵
 
رئیس نظام صنفی کشاورزی استان مازندران با باشاره به برداشت برنج و کاهش قیمت این محصول در محل تولید گفت: بهترین برنج کیفی در مازندران ۱۷ هزار تومان نیز خریدار ندارد اما در تهران ۲۴ تا ۳۰ هزار تومان فروخته می‌شود.
 
آلودگی گندم داخلی بهانه‌ای برای واردات با ارز دولتی؟
۲۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۴
 
آلودگی گندم داخلی درحالی مجددا مطرح شده که دست‌اندرکاران معتقدند این بهانه‌ای برای واردات است ودولت به جای واردات باید کنترل کیفیت گندم در مراکز خریدکه هم اکنون بسیار سخت است را مکانیزه کند.